Animovaný film Dcera má studentského Oscara

13.09.2019 10:49|příspěvkové organizace

Skvělého úspěchu dosáhl animovaný film Dcera režisérky a studentky pražské FAMU Darii Kashcheevy. V konkurenci 1 615 filmů z celého světa získala Dcera studentského Oscara. Film vyhrál v mezinárodní sekci filmových škol v kategorii animace, když ve finále porazil spolunominované německé a francouzské snímky. Film Dcera vznikl za podpory Státního fondu kinematografie.

 

"Je to historicky třetí český zářez v této soutěži, kterou založila americká Akademie filmového umění a věd. Tedy stejná instituce, která pořádá i klasické Oscary," uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. "Prestižní ocenění pro film Dcera je velký úspěch pro českou kinematografii a povzbuzení pro další mladé filmaře. Nemělo by zapadnout, že do semifinále se dostal i další český a Fondem podpořený film Pouštět draka," dodala Helena Bezděk Fraňková. Státní fond kinematografie podpořil film Dcera v rámci cyklu Trojhlas částkou 390 tisíc korun.

Z Čechů získali cenu v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci a v roce 2017 Marie Dvořáková za Fondem podpořený film Kdo je kdo v mykologii. Státní fond kinematografie ho podpořil ve výzvě na výrobu krátkých filmů částkou 350 tisíc. V minulosti byli na studentského Oscara z Čechů nominováni již jen Miloš Zábranský (1982, Horečka všedního dne), Aurel Klimt (1998, Krvavý Hugo), Václav Švankmajer (2000, Test) a Ondřej Hudeček (2016, Furiant). Studentské Oscary byly založeny v roce 1972 americkou Akademií filmového umění a věd. První ocenění bylo uděleno v roce 1973, od roku 1975 se udělují pravidelně výrazným absolventským počinům.

Animované loutkové drama Dcera sklízí úspěchy i na dalších mezinárodních festivalech. Film získal nejvyšší ocenění na nejvýznamnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy, hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne, hlavní cenu na festivalu animovaných filmů Fantoche ve švýcarském Badenu a významný mezinárodní filmový festival v kanadském Torontu ho zařadil do sekce Short Cuts, určené nadějným filmařům. 

Dcera / Daughter 
Režie: Daria Kashcheeva 
ČR, 2019, 15 min, producent FAMU, koproducent MAUR film, 
Podpora SFKMG: 390 000 Kč (podpora cyklu Trojhlas: Dcera, Betonová džungle, Noctuelle) 
https://www.filmcenter.cz/cs/short-films/filmy/1099-daughter

Synopse k filmu:
Mladá dívka schovává uvnitř sebe vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a její otec nepochopil její pocity a nijak ji nepodpořil. Děvče chování svého otce pochopilo jako lhostejnost, uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech. Od tohoto okamžiku se otci stále více vzdaluje a jako dospělá již není schopna přijmout projevy jeho emocí. Otec trpí pocitem viny, hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah. Všichni toužíme po lásce, přestože si navzájem občas ubližujeme. Někdy je obtížné odpustit a znovu se otevřít tomu, kdo nás zranil, i když je to ten, kterého milujeme a potřebujeme nejvíc. Jednou však již může být pozdě.

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
M: +420 777 501 624
E:  jiri.vanek@fondkinematografie.cz
www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.