200 let poznáváme svět. Poznejte vy nás a přijďte zakusit Smetanu na Vltavě!

11.07.2018 15:10|avíza

Chcete zažít jedinečný den plný nádherné hudby, která ani po mnoha letech neztratila své kouzlo? Pak se připojte k oslavám 200. výročí od založení Národního muzea a přijďte v sobotu 14. července do Muzea Bedřicha Smetany, kde právě u příležitosti oslav proběhne ojedinělá akce s názvem Smetana na Vltavě.

Během celého dne budou mít návštěvníci možnost zdarma využít bohatého programu. A na co konkrétně se mohou těšit? Tak například na dobové tance v podání skupiny The Wings nebo na koncert Českého saxofonového kvarteta, které zahraje známé melodie Bedřicha Smetany a dalších autorů v úpravě pro čtyři saxofony. Chybět nebude ani pohodová swingová hudba. Pro ty, kteří dávají přednost filmům, budou připraveny hned dvě projekce, a to unikátního uměleckého dokumentu Barenboim: Smetana – Má vlast od Martina Suchánka a filmu „Vltava – I nejmenší pramen zpívá“ od Josefa Krčka. Pokud máte rádi projížďky na lodi, pak vás jistě potěší možnost plavby po Vltavě za zvuku Smetanovy symfonické básně, při čemž se navíc dozvíte i zajímavosti ze života a díla Bedřicha Smetany. V případě, že se však na loď bojíte, nemusíte zoufat. Spoustu poutavých informací se dozvíte i na komentované prohlídce Muzea Bedřicha Smetany, kde budete mít možnost nahlédnout pod roušku tohoto muzea s jeho kurátory. Prohlédnete si tak zajímavé interiéry včetně pracoven a naskytne se vám jeden z nejlepších výhledů v Praze.

V tento den jsme samozřejmě nezapomněli ani na ty nejmenší. K dispozici jim budou dětské dílny, kde si mohou zahrát na návrháře a scénografy nebo si zasoutěžit v pexesu a puzzlích s motivy Smetanových oper. Vyzkouší si také práci genealoga a vytvoří si na památku originální rodokmen své i Smetanovy rodiny. Od tří hodin do čtyř se navíc mohou zúčastnit workshopu, kde si názornou a tvůrčí formou prostřednictvím poslechu a malby představí celou symfonickou báseň Vltava.

Z bohatého programu si jistě vybere každý. Na památku si navíc můžete udělat „selfíčko“ s Bedřichem Smetanou v našem fotokoutku.  Kdo by však v tento den nestihl program Smetana na Vltavě, nemusí zoufat. Národní muzeum si v rámci oslav 200 let od svého založení připravilo i řadu dalších zajímavých akcí. Červenec se nese v duchu hudby, a tak na návštěvníky čeká ještě Piknik z Nového světa, který proběhne 28. Července v Muzeu Antonína Dvořáka. Celý srpen je pak věnován festivalům.

Více informací o programu k oslavám 200 let od založení Národního muzea naleznete na stránkách www.nm.cz

 

Mgr. Kristina Kvapilová

odd. vnějších vztahů

T: +420 224 497 250

M: +420 731 514 077

E: kristina_kvapilova@nm.cz

W: www.nm.cz

Soubory ke stažení
Název Velikost
PROGRAM AKCE SMETANA NA VLTAVĚ.pdf 362 kB
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.