Nastavení cookies

100 let republiky oslaví Národní knihovna dnem otevřených dveří

24.10.2018 14:41|příspěvkové organizace

Letošní rok se nese ve znamení připomínky 100. výročí založení Československé republiky. Nejvíce oslav se chystá na 28. října, kdy ani Národní knihovna ČR nezůstane pozadu a v tento slavnostní den otevře své brány. V Klementinu, barokním sídle Národní knihovny České republiky, se uskuteční Den otevřených dveří. Každý návštěvník si odnese malý dárek v podobě klopové trikolóry.

 

Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy Klementina. Během zhruba hodinové prohlídky se projdete nejstaršími částmi barokního areálu, prohlédnete si bohatě zdobené chodby u Křižovnické ulice, Révové nádvoří i Všeobecnou studovnu. Velkým lákadlem bude návštěva Starého matematického sálu, kde nyní sídlí studovna hudebního oddělení. Sál byl dlouhou dobu uzavřený z důvodu revitalizace a nyní se nově otevírá. Návštěvníci budou tak jedni z prvních, kteří rekonstruovaný prostor uvidí.

Přístupná bude také Zrcadlové kaple, kterou si bude moci každý dosyta prohlédnout, tentokráte bez průvodce, na místě budou informační letáčky, které přiblíží výzdobu i osudy tohoto nádherného prostoru.

Prostory budou otevřeny po celý den od 9 do 16.30 hodin, kdy začne poslední prohlídka. Vstup do kaple i na prohlídku hlavní budovy je zdarma.

Návštěvníci budou moci rovněž navštívit Galerii Klementinum, která nyní představuje výstavu Sestry boromejky, 180 let od příchodu boromejek do českých zemí. Vstup do galerie bude zdarma. Expozice přibližuje jednotlivé etapy vývoje kongregace sv. Karla Boromejského a obsahuje unikátní exponáty související s poutavou historii řádu i jeho bohatou činností v současnosti.

KLEMENTINSKÁ NEJ…

Datum konání: 28. 10. 2018
Čas: 9 – 17 hodin
Místo: Klementinum, Národní knihovna ČR, Mariánské náměstí 5, Praha 1
Vstup zdarma


Kontakt:
Irena Maňáková
ředitelka odboru komunikace
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190, Praha 1
T: +420 736 787 154221 663 275
E: Irena.manakova@nkp.cz 
W: www.nkp.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.