Nastavení cookies
Ministr kultury Baxa se zúčastnil pietní připomínky plzeňských transportů
22.01.2023 18:30
ministerstvo

V plzeňské Staré synagoze si lidé připomněli výročí plzeňských transportů. Pietního aktu se zúčastnila také řada významných hostů; politických zástupců, diplomatů, a zástupců církví. S projevem vystoupil ministr kultury Martin Baxa.

 

Památník Terezín vyhlašuje další ročník literární a výtvarné soutěže
20.01.2023 17:38
příspěvkové organizace

Památník Terezín vyhlašuje na rok 2023 XXIX. ročník literární a XXVII. ročník výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Svět chce být klamán?

 

Národní galerie Praha představuje sezonu 2023
20.01.2023 10:50
příspěvkové organizace

Národní galerie Praha představuje výstavní plán na rok 2023, projekty zaměřené na rozvoj publika a významné mezinárodní aktivity. Hlavním tématem tohoto roku bude prezentace českého umění, a to i v zahraničí. 

 

Od Burkiny Faso po Peru: scénografie z celého světa se po 4 letech vrací do Prahy. PQ spouští předprodej Festival Passů.
19.01.2023 16:21
příspěvkové organizace

Patnácté Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru nabídne v desíti programových sekcích přes 250 děl, od scénografických modelů, multisenzoriálních instalací, scénických artefaktů a kostýmů, interaktivních a site-adaptive performancí, až po divadelní architektonické realizace nebo prostorové koncepty. 

 

Ministr kultury Baxa prodloužil mandát generálního ředitele České filharmonie
19.01.2023 12:13
ministerstvo

Ministr kultury Martin Baxa prodloužil mandát generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka na dobu neurčitou. Ministr Baxa tímto nestandardním krokem ocenil vynikající výsledky, kterých David Mareček dosáhl během dvou uplynulých šestiletých funkčních období v čele prvního českého orchestru.

 

Ministr kultury Martin Baxa navštívil Muzeum romské kultury v Brně
17.01.2023 16:11
ministerstvo

Ministr kultury Martin Baxa navštívil Muzeum romské kultury v Brně. Seznámil se se sbírkotvornou a výstavní činností muzea, prohlédl si také vybrané úseky obsáhlých depozitářů.

Masopustní mečové tance na Uherskobrodsku byly zapsány do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR
17.01.2023 14:55
ministerstvo

Tradice mužských mečových tanců je dodnes neoddělitelnou součástí každoročních masopustních obchůzek na Uherskobrodsku, které zde patří mezi nejrozšířenější obyčeje zvykoslovného cyklu. Spojení mužských mečových tanců se zvykoslovím je jejich nejpodstatnějším rysem.

 

Nový depozitář MZK
16.01.2023 19:58
příspěvkové organizace

​Dnes byl za účasti ministra kultury Martina Baxy slavnostně otevřen nový depozitář Moravské zemské knihovny, který na dobu minimálně dalších 40 let zajistí této 2. největší knihovně v zemi dostatek skladovacích prostor. Novou budovu najdete na adrese: Bulínova 1.

 

Ministr kultury Martin Baxa uctil památku Jana Palacha
16.01.2023 19:43
ministerstvo

Památku studenta Jana Palacha, který se před čtyřiapadesáti lety před Národním muzeem zapálil na protest proti rezignované a letargické společnosti začátku roku 1969, dnes uctil ministr kultury Martin Baxa. V doprovodu generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše položil květinu u pomníku Jana Palacha.

 

V Davosu se uskutečnila druhá konference evropských ministrů kultury pod názvem „Společné dobro – sdílená odpovědnost“
16.01.2023 19:30
ministerstvo

Na pozvání prezidenta Švýcarské konfederace Alaina Berseta se ve dnech 14. - 16. ledna 2023 uskutečnila v Davosu na téma kvalitní stavební kultury (high-quality Baukultur) již druhá konference evropských ministrů kultury. Za Ministerstvo kultury se akce v zastoupení ministra kultury Martina Baxy zúčastnil vrchní ředitel Sekce kulturního dědictví Vlastislav Ouroda.

 

 V Nostickém paláci se poprvé sešla poradní skupina pro transformaci Státního fondu kinematografie na Státní fond audiovize
13.01.2023 15:45
ministerstvo

Úvodní jednání, které se uskutečnilo na půdě Ministerstva kultury dne 13. 1. 2023, mělo za cíl nastínit témata, jež budou diskutována v průběhu dalších jednání. Týkají se zejména rozsahu novely zákona o audiovizi,  proměny systému filmových pobídek a záměru zpoplatnění VOD platforem. 

 

Česká filharmonie uvede ve světové premiéře skladbu Bimetal
12.01.2023 17:09
příspěvkové organizace

Jeden z nejlepších českých dirigentů Tomáš Netopil se k České filharmonii vrací s výlučně českým programem. 

 

Nová výzva Design Credits podpoří spolupráci kreativních profesionálů a podnikatelského sektoru
12.01.2023 09:13
ministerstvo

Na koci roku 2022 vyhlásilo Ministerstvo kultury v rámci Národního plánu obnovy a iniciativy Kreativní vouchery další výzvu – Design Credits. Jde o možnost poskytnutí dotace na projekty, jejichž cílem je spolupráce kreativních profesionálů a podnikatelského sektoru. 

 

Martin Baxa se setkal s bavorskou ministryní Melanií Huml
11.01.2023 18:05
ministerstvo

Dne 11. ledna 2023 se u příležitosti novoroční recepce setkal ministr kultury Martin Baxa s bavorskou ministryní pro evropské záležitosti a mezinárodní vztahy Melanií Huml, aby společně bilancovali spolupráci mezi Bavorskem a Českou republikou v oblasti kultury.

 

Novela zákona o České televizi a o Českém rozhlasu prošla druhým čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR
11.01.2023 12:35
ministerstvo

Ve druhém čtení byl v PS PČR dne 10. ledna 2023 projednán návrh změny zákonů o České televizi a o Českém rozhlasu, kterým vláda plní svůj závazek z Programového prohlášení, a to zapojit do systému volby členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu Senát. Kromě této systémové změny obsahuje návrh zákona novou úpravu týkající se subjektů, které podle těchto zákonů navrhují kandidáty na členy uvedených Rad.

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi