Nastavení cookies

CELA bez hranic: Projekt Českého literárního centra vyvrcholí na letošním Světě knihy

09.05.2023 15:37|příspěvkové organizace

Už tento čtvrtek začíná 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, na kterém nebude chybět ani České literární centrum (ČLC). V rámci festivalu připravilo program, který koresponduje s letošním motem veletrhu „Autoři bez hranic“. Svou tvorbu představí autorky z Polska, Srbska, Belgie a Nizozemí, tématem bude i Cena Evropské unie za literaturu.

 

Projekt CELA (Connecting Emerging Literary Artistshttps://www.cela-europe.com/), tedy jeho druhá edice, běží již od roku 2019 a právě se blíží do cílové rovinky. Cílem projektu je propojovat začínající autory a překladatele se zkušenými literárními profesionály a organizacemi napříč Evropou a vytvořit platformu zjednodušující vydávání překladů knih z malých jazyků v jednotlivých zemích EU. Do projektu se zapojilo více než 100 účastníků z 10 evropských zemí. Na Světě knihy svou tvorbu představí čtyři autorky: Urszula Jabłońska z Polska, Marija Pavlović ze Srbska, Yelena Schmitz z Belgie a Lisa Weeda z Nizozemí. Celý projekt a jeho program na Světě knihy plně koresponduje s letošním tématem Světa knihy (https://www.svetknihy.cz/), „Autoři bez hranic“. 

CELA na Světě knihy
Hlavní akcí je páteční performance s názvem „Tuhle celu si zamiluješ!“. Akce se bude konat v Ateliéru Evropa v pátek 12. 5. od 17:00. V jejím rámci si budou mít diváci poslechnout texty na téma ZMĚNA, které během projektu vznikly. Své texty představí Lucie Faulerová, Anna Beata Háblová, Urszula Jabłońská, Marija Pavlović a Yelena Schmitz. Překlady textů zahraničních autorek představí na podiu čeští překladatelé Tadeáš Dohňanský a Markéta Chlebovská. Moderátor akce Filip Koryta si bude se všemi účastníky povídat o tom, jaké to je, vydat se na dráhu spisovatele a uspět na českém, ale i evropském knižním trhu.

V sobotu 13. 5. v 17.00 v Ateliéru Evropa návštěvníkům představí svůj románový debut Lisa Weeda, nizozemská autorka zapojená do projektu CELA. Bytostně aktuální román Aleksandra, ve kterém nás autorka zasvěcuje do rodinné ságy svých předků – donských kozáků a ruských sedláků, vyšel česky v roce 2022 v nakladatelství Garamond v překladu Blanky Juranové. Román byl nominován na renomovanou literární cenu Libris Literatuur Prijs, Lisa Weeda byla vyhlášena literárním talentem roku 2022 nizozemského celostátního deníku de Volkskrant. O románu, který je rozkročen mezi Východem a Západem, mezi existencialismem a bajkou, si bude s autorkou a překladatelkou povídat Dora Kaprálová. 

V rámci Profesního fóra proběhne v pátek od 13:00 debata českých a zahraničních překladatelů, kterým se podařilo své překlady již vydat. Debaty se zúčastní Blanka Juranová, Martina Kutková, Agata Wróbel a Daniel Ordóñez. Překladatelé a zahraniční autoři se budou mít možnost v rámci nakladatelské snídaně setkat s českými nakladateli. 
 

Ohlédnutí za Cenou EU za literaturu
Dvě události budou věnovány také Ceně Evropské unie za literaturu, která prošla výraznou proměnou. V pátek 12. 5. po poledni proběhne debata o smyslu a směřování tohoto evropského literárního ocenění. V rámci akce vystoupí jedna z pořadatelek ceny Anne Bergman-Tahon, Viktor Debnár z české Kanceláře Kreativní Evropa a Kryštof Eder jako zástupce české poroty. Následující den se pak návštěvníci Světa knihy budou moci setkat s několika letos nominovanými autory: kromě Ondřeje Štindla, nominovaného s románem Tolik popela za Česko, nahlédnou pod tvůrčí pokličku švédské autorky Marit Kapla a Polky Sabiny Jakubowské.

 

Malá velká výstava
Program Světa knihy letos doplní i výstava Malí/velcí, která představí ukázky z leporel celkem osmi autorských dvojic autorů a ilustrátorů zapojených do projektu Českého literárního centra (sekce Moravské zemské knihovny v Brně) s názvem „Podpora tvůrců literatury pro děti a mládež“ realizovaného za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím komponenty Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy. Celkem tři autorské dvojice autorů a ilustrátorů Tomáš Končinský a Daniel Špaček, Dora Kaprálová a Darja Čančíková, Vojta Šeda a Lukáš Csicsely představí své aktuálně vydané knihy dětskému publiku v Ateliéru Jahoda.

Program Českého literárního centra na Světě knihy ke stažení ZDE.

 

O ČLC
České literární centrum (ČLC) bylo zřízeno Moravskou zemskou knihovnou v Brně z pověření Ministerstva kultury ČR. Má za cíl soustavnou a systematickou propagaci české literatury a knižní kultury, jeho úkolem je spojovat jednotlivé aktivity a instituce literární kultury, zviditelňovat českou literaturu a knižní kulturu v zahraničí i u nás, pomáhat rozvíjet a naplňovat její funkci nositele společně sdílených hodnot a témat v národním i mezinárodním kontextu.

 

Kontakt:
Andrea Všetečková
T: 724 851 440
E: pr@czechlit.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi