Nastavení cookies

Ministr Baxa se zúčastnil vzpomínkového aktu u pomníku "Díky, Ameriko!"

06.05.2023 20:11|ministerstvo

Od roku 1990 se v Plzni počátkem května každoročně konají Slavnosti svobody – oslavy osvobození západních Čech jednotkami 3. americké armády generála George Pattona.

 

V letošním roce uplynulo 78. let od osvobození města americkou armádou. Uctít památku padlých vojáků a dalších obětí války přišli představitelé města, kraje i České republiky.

Samotný pietní akt u pomníku „Díky, Ameriko“ byl zahájen v 16 hodin. Po zaznění hymny Spojených států amerických a hymny České republiky přivítal hosty primátor města Plzně Roman Zarzycký. Následoval projev předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila, předsedkyně PS PČR Markéty Pekarové Adamové, ministra kultury Martina Baxy, velvyslance USA v ČR J.E. Bijana Sabeta, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka. Veterány za USA pozdravil George Patton Water a za belgické veterány  Luc Rensonnet.

Ministr kultury Martin Baxa na úvod svého vystoupení pozdravil všechny přítomné hosty jménem premiéra Petra Fialy a Vlády České republiky.

Vážený pane předsedo Senátu, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážený pane velvyslanče Spojených států amerických, drazí zástupci veteránů, dámy a pánové, milí hosté! Dovolte mi pozdravit v tento významný den vás všechny jménem pana premiéra Petra Fialy a Vlády České republiky. Je pro mě velkou ctí stát dnes u památníku Díky, Ameriko, který vybudovali vděční Plzeňané na počest svých amerických osvoboditelů.

Slavnosti svobody byly, jsou a budou oslavou a uznáním jejich statečnosti a hrdinství, jež osvědčili v bojích za naši svobodu. Jak říká jeden z amerických veteránů, pan George Thompson z 16. obrněné divize: „Pamatujte, svoboda není zadarmo a je pouze pro statečné“. 

To nejsou jen slova. Je to hluboce prožitá zkušenost, podepřená tvrdými válečnými prožitky. A ne náhodou je pronáší příslušník národa, který se ve čtyřicátých letech minulého století rozhodl dobrovolně nám pomoci. Je to jeho vzkaz, je to vzkaz jeho země nám všem. 

Mějme tato slova na paměti vždy. Ale dnes obzvlášť. I v těchto dnech, kdy zde v Plzni oslavujeme nabytou svobodu v roce 1945, naši ukrajinští přátelé houževnatě a odhodlaně bojují za svobodu svoji. Bojují za cenu nezměrných obětí, bojují za svou zemi, za svůj národ a za svou budoucnost. Bojují o svůj svobodný, důstojný a mírový život. A bojují také za nás. Oni vědí, že svoboda není zadarmo. Stejně tak v roce 1945 bojovali američtí vojáci za naši svobodu a naši důstojnost. Mějme jejich statečnost na paměti, buďme stateční i my, v našich názorech, postojích, v hodnotách, které ctíme. Važme si své dnešní svobody a nedopusťme, abychom si její hodnotu uvědomili do hloubky teprve tehdy, když ji ztratíme. Děkuji Vám všem, že jste přišli, děkuji všem americkým a spojeneckým vojákům, děkuji za jejich statečnost a skláním se s úctou a vděčností před památkou všech, kteří při osvobozování padli.

Díky, Ameriko.“ 

Osvobozením Československa spojeneckými vojsky v květnu 1945 skončily boje druhé světové války v Evropě. Většinu území dnešní České republiky obsadila sovětská armáda, převážnou část západních Čech jednotky 3. americké armády generála George Pattona. Rozkaz generála Dwighta Eisenhowera k postupu do nitra Československa zazněl 4. května, čímž začaly klíčové operace Američanů v Čechách. Plzeň se vojáků s bílou hvězdou dočkala 6. května a stala se posledním místem, kde skončila cesta spojeneckých vojsk evropským kontinentem. Památka bojujících nebo padlých Američanů byla zapomínána, dokonce znevažována a jakékoliv oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné. Od roku 1990 se Plzeň každoročně v květnu pomyslně vrací do roku 1945. Konají se zde Slavnosti svobody, na které přijíždějí lidé z celého světa, aby společně s obyvateli města, vojenskými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození americkou armádou. Právě účast veteránů, jejichž každoroční návštěvy bývají plné emocí, byla donedávna základem připravovaného programu. S postupujícím časem veteránů ubývá. Zůstali již jen jednotlivci, kterým zdraví dovolí i přes svůj pokročilý věk absolvovat náročnou cestu do České republiky. Proto se město Plzeň snaží posunout oslavy osvobození do další roviny, která by zajistila kontinuitu Slavností svobody, zachování tradice, památku na zásadní momenty historie a především posílení současné svobody.

Slavnosti svobody si ministr kultury Martina Baxa připomněl v Klatovech i v Nepomuku, kde uctil památku padlých u domu bratří Šloufů ve Dvorci. V sobotu 6. května se, kromě pietní vzpomínky u pomníku Díky, Ameriko, zúčastní pietního aktu na náměstí Svobody v Sušici. V neděli 7. května pak v Kralovicích odhalí pamětní desku na památku příjezdu jednotky americké armády v květnu 1945 a na hřbitově uctí památku obětí II. světové války. V pondělí 8. května položí květiny u Pomníku letců RAF z Karlova.



 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi