Nastavení cookies

Ministr kultury Baxa se zúčastnil pietní připomínky plzeňských transportů

22.01.2023 18:30|ministerstvo

V plzeňské Staré synagoze si lidé připomněli výročí plzeňských transportů. Pietního aktu se zúčastnila také řada významných hostů; politických zástupců, diplomatů, a zástupců církví. S projevem vystoupil ministr kultury Martin Baxa.

 

„Sešli jsme se zde, abychom si připomněli více než dva tisíce Plzeňanů a Plzeňanek i miliony dalších lidí; Židů a Romů, povražděných během rasově motivované genocidy za druhé světové války. Nedokážeme jako jednotlivci změnit velké dějiny. Ale je v našich silách měnit mapy nenávisti. Připomínat si památku obětí, nebýt lhostejný vůči bezpráví, postavit se zvůli a pomáhat. Nenechme zlo psát naše vnitřní mapy,“ řekl ministr kultury Baxa. 

Před 81 lety bylo z Plzně a okolí odvlečeno 2600 Židů, domů se vrátilo pouhých 209. Součástí pietního vzpomínkového aktu bylo také zapálení svíček v Zahradě vzpomínek a bohoslužba, kterou vykonal vrchní zemský rabín Karol Sidon.


Projev ministra kultury Martina Baxy

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi