Nastavení cookies

Poptávka po natáčení v ČR je obrovská. Fond kinematografie přijal 153 nových žádostí

05.01.2023 14:30|ministerstvo

Státní fond kinematografie přijal rekordní počet žádostí o registrace nových pobídkových projektů. Po otevření příjmu žádostí dne 3. 1. 2023 v 8 hodin přišel velmi silný zájem žadatelů. Výsledkem je přijetí 153 nových žádostí pobídkových projektů o registraci do včerejší půlnoci, což je dobrá zpráva pro audiovizuální průmysl i českou ekonomiku.

 

Zájem je mimořádný, počet žádostí o registraci pobídkových projektů se doposud pohyboval mezi 80–120 projekty ročně. V letošním roce disponuje SFKMG částkou 1, 4 miliardy korun na filmové pobídky, což je doposud nejvyšší částka na filmové pobídky, která kdy byla v ČR poskytnuta. Stejné částky jsou předpokládány i na následující dvě léta.

Filmové pobídky jsou prioritou naší vlády. Díky aktivní komunikaci Ministerstva kultury s Ministerstvem financí ČR a společné snaze celého audiovizuálního sektoru se podařilo stabilizovat situaci v audiovizuálním průmyslu na léta 2023-25, do doby, než proběhne chystaná transformace SFKMG na Státní fond audiovize. Teprve tato transformace upraví definitivně stávající přežitý systém filmových pobídek.

Rekordní rozpočet ve výši 1,4 mld Kč na následující roky vychází z debaty Asociace producentů v audiovizi se mnou a s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou na Karlovarském filmovém festivalu v loňském roce. Z této diskuse mimo jiné vyplynulo, že částka odpovídá aktuální kapacitě objemu českého filmového průmyslu Filmové pobídky se odblokovaly, po loňském roce, kdy bylo přijímání žádostí uzavřeno, se systém letos znovu úspěšně otevřel a výsledky potvrzují, že o výrobu v ČR je velmi vysoký zájem. To potvrzuje skvělé postavení a vysokou úroveň českého audiovizuálního průmyslu ve světě,” řekl ministr kultury Martin Baxa. “Je vidět, že strop na jednu pobídku ve výši 150 milionů korun, který jsem prosadil v loňském roce, neznamenal snížení zájmu o výrobu v ČR,“ dodal ministr kultury.   

V přijatých žádostech o registraci je zastoupeno celé portfolio audiovizuálních projektů. Jsou zastoupeny velkorozpočtové zahraniční seriálové projekty a další zahraniční filmové projekty určené do kino distribuce, evropské koprodukční projekty, výběrová seriálová tvorba pro české TV a VOD, české celovečerní filmy, animované filmy i dokumenty,“ řekla ředitelka SFKMG Helena Bezděk Fraňková a dodává: „Registrace pobídkových projektů však nutně neznamená, že všechny registrované projekty budou realizovány. Skutečný počet pobídkových projektů, jejichž výroba bude v ČR realizována, a finanční nároky na ně budou známy až na základě řádně podaných žádostí o evidenci pobídkových projektů. Ty budou přicházet v závislosti na skutečném zahájení prací na nich. Každopádně však složení registrovaných projektů, jak z hlediska typologie, tak počtu, v tuto chvíli maximálně naplňuje kapacitu českého filmového průmyslu," upřesnila ředitelka Státního Fondu kinematografie. 

Na vysoký počet žádostí o registraci pobídkových projektů má nepochybně též vliv skutečnost, že přijímání žádostí o registraci pobídkových projektů bylo pozastaveno po celý rok 2022. A zároveň se jednoznačně ukázalo, že Česká republika je pro tvůrce v oblasti filmu a audiovize atraktivní. Otevření systému tak zajistilo zakázky, koprodukce, národní tvorbu a pracovní příležitosti pro český audiovizuální průmysl jak na rok 2023 tak částečně i na rok 2024.

"Zájem zahraničních a domácích tvůrců o natáčení v Česku nás těší. Audiovize stále patří mezi silné kreativní průmysly, do Česka přinese v době krize tolik potřebné investice v řádech miliard. To by nebylo možné bez oživení systému filmových pobídek," uvedl Vratislav Šlajer, předseda Asociace producentů v audiovizi. 

"Oceňujeme, že si vláda Petra Fialy uvědomuje důležitost podpory kinematografie a filmového průmyslu a ministru kultury Martinu Baxovi se podařilo společně s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou navýšit rozpočet filmových pobídek Fondu kinematografie na 1,4 mld Kč a tím udržet pobídkový systém funkční. Chystaná reforma pobídkového systému, která bude součástí novely zákona o audiovizi, by pak měla jejich fungování dále stabilizovat a Česko trvale udržet mezi nejsilnějšími filmovými destinacemi světa. Po letech konečně nepůjde jen o krátkodobé řešení, ale vizi dlouhodobé udržitelnosti," doplnil předseda APA.


 

Jana Malíková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi