Nastavení cookies

Recitál Pavla Černocha otevře novou sezonu Českého spolku pro komorní hudbu

06.10.2022 15:10|příspěvkové organizace

Český spolek pro komorní hudbu připravil pro svou 128. sezonu osmadvacet koncertů v pěti cyklech. První koncert, operně laděný recitál, nabídne už v neděli 9. října ve Dvořákově síni Rudolfina přední český tenorista Pavel Černoch s klavíristou Davidem Švecem.

 

Pravidelný host nejprestižnějších evropských operních domů se publiku představí velmi různorodými áriemi. Zazní hudba Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmse, Carla Marii von Webera, Giuseppe Verdiho či Richarda Wagnera. K průřezu zásadním světovým repertoárem sólista přidá i českou operu, například úryvky ze Smetanova Dalibora nebo Dvořákovy Rusalky, v níž v současné době zpívá Prince také v Národním divadle. 

Recitálová řada Českého spolku pro komorní hudbu zahrnuje ještě další tři vystoupení. K hvězdným interpretům patří houslista Leonidas Kavakos, který se s recitálovým programem, složeným ze skladeb Schuberta, Janáčka a Francka, v prosinci v Praze představí poprvé. Díla Bacha, Schumanna a Schuberta provede v únoru mezinárodně uznávaný klavírista českého původu Lukáš Vondráček. Špičkovému vokálnímu umění bude věnován závěrečný, dubnový koncert: britský pěvec Ian Bostridge přiveze do Prahy Schubertův cyklus Zimní cesta.

Vedle recitálového cyklu jsou pilířem 128. sezony Českého spolku pro komorní hudbu vystoupení smyčcových kvartet. Na svém posledním evropském koncertě vystoupí americký Emerson Quartet, pětatřicet let existence opožděně oslaví Wihanovo kvarteto a dvacet let od založení si připomene Pavel Haas Quartet. Premiérově se představí mladý newyorský soubor Calidore Quartet, zahraje také Škampovo kvarteto a z Brna zavítá Graffovo kvarteto.

Prostor dostanou i tria – klavírní Trio Martinů, dechové Trio Českého rozhlasu či smíšené Brahms trio Praha. Pestrý program s rozšířeným obsazením o klavír a basklarinet představí Afflatus Quintet, v komorním složení naopak vystoupí Harmonie České filharmonie pod vedením Ondřeje Vrabce. Milovníky bicích nástrojů potěší vystoupení HAMU Percussion Ensemble.

Dlouho očekávaným koncertem je ze sezony 2020/2021 přeložený recitál předního českého specialisty na Chopina Ivana Klánského. Bachovy Goldbergovské variace provede na cembalo Jaroslav Tůma a na koncertě věnovaném tvorbě Niccolò Paganiniho se předvedou houslista Jiří Vodička a kytarista Pavel Steidl. A dojde i na pozoruhodnou vokální tvorbu: kromě souboru Martinů Voices vystoupí mezzosopranistka Jana Hrochová nebo sopranistka Barbora Řeřichová.

Zvláštní pozornost si zaslouží II. cyklus. Jeho kurátorem se stal zakladatel a člen Pavel Haas Quartet violoncellista Peter Jarůšek, který si na tři koncerty přizval tuzemské i zahraniční spoluhráče. Kromě členů jeho domovského souboru s ním vystoupí violista Pavel Nikl, violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Dalibor Karvay nebo skvělý izraelský klavírista Boris Giltburg.

 

Kontakt: 
Luděk Březina
T: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Eva Sochorová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 503
M: 777 488 943
email: eva.sochorova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi