Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa uctil památku obětí romského holokaustu

18.08.2022 21:00|ministerstvo

Pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holokaustu se uskutečnilo v areálu tzv. cikánského tábora za účasti významných hostů – premiéra české vlády Petra Fialy, ministra kultury Martina Baxy, velvyslanců, pamětníků a dalších osobností.

 

Pietní akt proběhl v místě pracovního a sběrného tábora v Žalově na Hodonínsku, odkud byl před 79 lety vypraven nejpočetnější transport romských vězňů do koncentračního tábora v Osvětimi. Převážná část Romů z tohoto transportu v Osvětimi zahynula. Hodonínský tábor je jedno ze dvou míst (druhým je tábor v Letech u Písku), kde byly za 2. světové války nuceně koncentrovány celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů. Na tomto autentickém místě vznikl Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě, který je ve správě Muzea romské kultury, příspěvkové organizace Ministerstva kultury. Autorem památníku je romský sochař Eduard Oláh (1955–2018).

Po zahájení pietního shromáždění v atriu památníku se všichni přítomní  zúčastnili mše za oběti holocaustu sloužené přímo u hromadného hrobu v lese. Spolu s pozůstalými a dalšími hosty uctil ministr kultury Martin Baxa rovněž památku obětí na hřbitově v Černošicích, kde je zbudováno pietní místo, připomínající ty, kteří zde byli za války pohřbeni. Toto místo dodnes připomíná pamětní deska, kterou vytvořila nevidomá romská výtvarnice Božena Přikrylová.

„Naše země ve svých dějinách zaplatila životy svých obyvatel vysokou daň rasově a nacionalisticky motivované nenávisti. Nemuselo se to stát, ale stalo se to. Také proto, že naši předkové nebyli dost ostražití, dost vnímaví k přicházejícímu nebezpečí, dost vnímaví k cizímu utrpení; možná ani dost soucitní a laskaví. Je snadné podlehnout pokušení soudit předchozí generace za jejich selhání. Žijeme ale sami ve velmi složité době a je jen na nás, zda v ní obstojíme. Zda v sobě najdeme dostatek ostražitosti a vnímavosti k novým nebezpečím a dostatek soucitu, laskavosti a snahy pomoci lidem, kteří jsou ohroženi dnes. Tak, abychom si za čas sami mohli říct: Mohlo se to stát, ale nestalo, protože jsme to nedopustili.“

Martin Baxa, ministr kultury

Za války vyhladili nacisté až devadesát procent českých a moravských Romů. V roce 2021 byla v areálu zpřístupněna rozsáhlá expozice, mapující komplexní historii tábora s názvem Tábor Hodonín u Kunštátu: Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa. Mimo expozice jsou v areálu památníku k vidění také zajímavé výstavy, které se v průběhu času proměňují. Zároveň v památníku probíhá každoročně spektrum kulturních událostí – přednášky, koncerty, pietní akty.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi