První prázdninový víkend přinese připomínku sboru portášského a vzpomínkový pořad na Ladislava Nezdařila
29.06.2022 17:11|příspěvkové organizace
„V sobotu 2. července si od 14.00 pořadem Portášské chodníčky připomeneme 305. výročí Valašského sboru portášského a přiblížíme jeho význam. Tento „profesionální bezpečnostní sbor“ působil na Moravě dvě století, a to nejen na Valašsku, ale na celém hornatém území moravsko-uherských hranic. Účinkují: Soubor písní a tanců Javořina z Rožnova p. R., Vojenský soubor písní a tanců Vsacan ze Vsetína, Vojenský soubor písní a tanců Rusava z Bystřice p.H. a členové Valašského sboru portášského,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
Neděle 3. července přinese vzpomínkový pořad Ozvěny Valašského Slavína ke 100. výročí narození valašského básníka Ladislava Nezdařila, autora básnické sbírky „Horní chlapci“. Moderní básnický jazyk psaný nářečím oslovil už v prvním vydání velké množství čtenářů. Současně se básně staly předlohou k hudebnímu zpracování.
Sváteční dopoledne od 10.00 do 12.00 uvedeme promítáním krátkého filmu „Búrajů starů pec“ Československé televize Brno, který byl inspirován básněmi Ladislava Nezdařila. Hrají: Iva Bittová, Pavel Zatloukal, Josef Karlík, Zdeněk Junák, Miroslav Donutil a další. Hudba Milan Slimáček, režie: Mojmír Brhel.
Od 14.00 v Janíkově stodole přiblížíme ve vzpomínkovém pásmu básníka, literárního vědce, překladatele a uznávaného učitele cizích jazyků Ladislava Nezdařila.
Od 15.00 do 16.30 společně vystoupí na komorním amfiteátru Tomáš Kočko s orchestrem, Marian Friedl a Marcel Vén.
Po celý den bude v prostorách před Janíkovou stodolou instalována exteriérová výstava „Ladislav Nezdařil a ilustrátoři Horních chlapců“.
Záštitu nad programem převzal hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš.

Ladislav Nezdařil
(8. února 1922–15. ledna 1999)
se narodil v Rožnově pod Radhoštěm a své dětství prožil nedaleko od něj v tehdy ještě samostatné obci Tylovice. Své první verše publikoval ještě za studia na gymnáziu ve Valašském Meziříčí a po návratu z totálního nasazení v Osvětimi. Gymnázium po válce dostudoval a ve studiích pokračoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a stal se uznávaným profesorem cizích jazyků, literárním vědcem a překladatelem.
Z jeho básní zaznamenala největší ohlas básnická sbírka „Horní chlapci“ psaná nářečím
a přesto dnešním jazykem.
Jeho domovem se stala Praha, ale do Tylovic se stále vracel. Když roku 1999 nečekaně zemřel, byl pochován na Valašském Slavíně ve Valašském muzeu v přírodě.
Dílo
- Tiché lásky (1943) – básnická sbírka
- Talisman (1945) – básnická sbírka
- Horní chlapci (1968) – básnická sbírka odrážející básníkův vřelý vztah k rodnému kraji. Sbírka byla vydána ještě třikrát.
- Česká poezie v německých překladech (1985) – studie o překladech české poezie do němčiny v letech 1819–1939. Za tuto práci byla L. Nezdařilovi udělena cena Rakouské společnosti pro literaturu.
- Der Herrgott schuldet mir ein Mädchen - Pánbůh mi dluží jednu holku - antologie nejlepších německých překladů české lyriky 20. století na které pracoval společně s Petrem Demetzem.
- Rožnov pod Radhoštěm ve starých pohlednicích (1997) – fotopublikace vydaná k příležitosti 730. výročí Rožnova pod Radhoštěm.

Kontakt:
Ing. Jindřich Ondruš
generální ředitel Národního muzea v přírodě
T: +420 571 757 101
E: jindrich.ondrus@nmvp.cz
Bc. Pavlína Polášková
pracovník vztahů k veřejnosti
T: +420 571 757 173
E: pavlina.polaskova@nmvp.cz
Soubory ke stažení