Nastavení cookies

Cena Ministerstva kultury za divadelní a slovesné obory byla předána Mgr. Jiřině Lhotské

27.06.2022 13:50|ministerstvo

V pátek 24. června 2022 byla v Ústí nad Orlicí v rámci celostátní přehlídky Mladá scéna předána Cena Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit Mgr. Jiřině Lhotské za celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost v oblasti divadla a uměleckého přednesu. 

 

Cenu předaly Ing. Alena Kunčíková, tajemnice porot pro udělení cen MK v oborech zájmových uměleckých aktivit, a Mgr. Lenka Lázňovská, ředitelka Národního informačního centra pro kulturu.

Mgr. Jiřina Lhotská se od dětství věnovala přednesu, později i divadlu jako vynikající amatérská herečka (především v pražském souboru Máj, později v Novém divadle v Mělníku). Od 80. let, kdy začala působit v oblasti dramatické výchovy, ve své práci s dětmi dokázala spojit vynikající pedagogické schopnosti s talentem divadelníka. Její inscenace Grotesky (1987) a Královna Koloběžka (1988) patřily v 80. letech minulého století k vrcholům divadla hraného dětmi a ovlivnily další vedoucí a učitele. Řadu úspěšných inscenací s dětmi a mládeží vytvořila i mezi roky 1995 a 2016. K nejinspirativnějším patřily Je to naprosto jisté (2009), × Cami (2011), Drzoun (2012) nebo Zlatíčka (2015).

 

Předávání ceny MK Mgr. Jiřině Lhotské (foto David Slížek)

 

 Předávání ceny MK Mgr. Jiřině Lhotské (foto David Slížek)

 

Po dlouhá léta je také oblíbenou porotkyní celostátních i jiných přehlídek dětského a mladého divadla, dětského přednesu, uměleckého přednesu dospělých či divadla poezie (často ve funkci předsedkyně poroty). Díky mnohaletým bohatým zkušenostem z práce s dětmi a mládeží mohla přispět ke koncipování a vytváření vysokoškolského studia dramatické výchovy na DAMU v Praze. Přestože pokračování její pedagogické dráhy ukončila koronavirová epidemie, zůstává divadelně stále aktivní, momentálně spolupracuje jako režisérka s divadelním souborem Scéna v Kralupech nad Vltavou.


 

 

Odbor regionální a národnostní kultury
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi