Institut umění – Divadelní ústav pokřtil v závěru roku 2018 dvě nové publikace, třetí se dočkala dotisku
07.01.2019 17:01
příspěvkové organizace

V loňském roce vydal IDU mimo jiné i dvě publikace, jejichž slavnostní uvedení proběhlo v prosinci. Jednou z nich je první české vydání překladů divadelních her švédské dramatičky Sara Stridsbergová: Tři hry, druhou pak monografie Irena Marečková věnovaná této významné divadelní výtvarnici. Úspěšná publikace Iva Němcová byla pro velký zájem dotištěna.

 

Silver A v paměti tří generací
07.01.2019 11:15
příspěvkové organizace

Památník Lidice ve spolupráci s Pardubickým krajem, Statutárním městem Pardubice, městem Sezemice, Českým svazem bojovníků za svobodu, Československou obcí legionářskou a Ing. Janou Bobošíkovou pořádá jedenáctou pietní připomínku výsadkové operace Silver A, s ní spojených odbojových akcí na Pardubicku a tragického osudu osady Ležáky prostřednictvím setkání pamětníků a jejich potomků.

 

Ježíš sa narodil
03.01.2019 18:20
příspěvkové organizace

Do roku 2019 vstupuje Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě novoročním benefičním koncertem nazvaným podle písně Ježíš sa narodil. Připomíná si tím v atmosféře tříkrálových koledníků největší událost Vánoc – narození Spasitele světa. Koncert je připravován na pátek 4. ledna 2019 od 19.30 hodin do barokního sloupového sálu muzea.

 

Vybrané části areálu hradu Šternberk čeká obnova
21.12.2018 17:30
ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk se dnes zúčastnil slavnostního zahájení IROP projektů NPÚ s názvem „Státní hrad Šternberk ‑ restaurování souboru kachlových kamen“ a Šternberské hradní návrší „čas proměn hradního parku a podhradí“.

 

Přání do nového roku 2019
21.12.2018 17:01
ministerstvo

Přejeme Vám krásné Vánoce, provoněné štěstím, smíchem i radostí; nový rok 2019 nechť je pro nás všechny rokem klidným, úspěšným, šťastným, naplněným láskou a tolerancí!

 

Nové zápisy na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR
20.12.2018 18:33
ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk na doporučení svého poradního orgánu Národní rady pro tradiční lidovou kulturu schválil dne 20. prosince zápis dalších čtyř významných prvků tradiční lidové kultury do národního seznamu.

 

Národní technické muzeum se podílí na rekonstrukci příjezdu prezidenta T. G. Masaryka z exilu zpět do vlasti
20.12.2018 11:05
příspěvkové organizace

Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými dráhami a Československou obcí legionářskou pořádá ve dnech 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. ​

 

Ministr Staněk na Šternberku slavnostně zahájí projekty IROP
18.12.2018 14:58
avíza

Ministr kultury Antonín Staněk se zúčastní slavnostního zahájení IROP projektů NPÚ s názvem „Státní hrad Šternberk – restaurování souboru kachlových kamen“ a „Šternberské hradní návrší – čas proměn hradního parku a podhradí.“

 

V Národním technickém muzeu byla otevřena výstava „Svatovítské varhany / St. Vitus Organs“
18.12.2018 12:12
příspěvkové organizace

Národní technické muzeum otevřelo výstavu „Svatovítské varhany / St. Vitus Organs“, která návštěvníkům představuje historii, současnost a budoucnost varhan v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Výstava vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Svatovítské varhany a nadačním fondem Bohemian Heritage Fund.

 

Zastoupení ČR v The Best in Heritage
17.12.2018 13:30
příspěvkové organizace

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě kandiduje s vítězným projektem Řemeslo jak vyšiténa mezinárodní prezentaci vítězným projektů v oblasti kulturního dědictví The Best in Heritage, v sekci IMAGINES 2019 pro multimédia a nové technologie. Prezentace za účasti špičkových mezinárodních institucí je připravována od 25. do 27. září 2019 v chorvatském Dubrovniku.

 

Vánoční tvoření
14.12.2018 14:50
příspěvkové organizace

Prodlužte si kouzelnou atmosféru vánočních svátků v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Ve čtvrtek 27. prosince nabízí po celý den již tradiční tvořivé vánoční dílny pro širokou veřejnost.

 

Soutěžní sekce festivalu v Les Arcs uvede krátký film Rekonstrukce
14.12.2018 14:12
příspěvkové organizace

Snímek Rekonstrukce byl na festivalu ve francouzském Les Arcs zařazen do soutěžní sekce krátkých filmů. Příběh chlapce, který se dostane do vězení pro mladistvé za brutální vraždu bezdomovce, režíroval Jiří Havlíček a Ondřej Novák. V letošním roce byl vybrán i do soutěže na festivalu ve švýcarském Locarnu. Česká republika má podíl i na dvou koprodukcích, které budou na festivalu uvedeny, a to snímku Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých a filmu Útěk od Angieszky Smoczynské.

 

Soutěžte s portálem staremapy.cz
14.12.2018 10:39
příspěvkové organizace

Po přechodu na novou verzi georeferenčního nástroje a přípravě nové dávky nezpracovaných map jsme pro dobrovolníky zapojené do projektu na portálu staremapy.cz nachystali další kolo soutěže o hodnotné ceny. 

 

 

Mikulovská dietrichštejnská knihovna. Rukopisy – prvotisky – historie – současnost
14.12.2018 10:33
příspěvkové organizace

Moravská zemská knihovna představuje sbírku rukopisů a prvotisků původem ze zámecké knihovny v Mikulově.

 

Výstava v Tokiu představí diplomatickou činnost šlechticů v Zemi vycházejícího slunce a ohlas jejich misí ve střední Evropě
13.12.2018 14:00
příspěvkové organizace

Národní památkový ústav České republiky (NPÚ) ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Japonsku a Českým centrem Tokio připravil pro japonskou metropoli panelovou výstavu, která mapuje diplomatickou činnost šlechticů v Zemi vycházejícího slunce a ohlas jejich misí ve střední Evropě na přelomu 19. a 20. století.

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.