Nastavení cookies
Pražská Bertramka bude národní kulturní památkou, rozhodla vláda. Pobýval tam i slavný Mozart
28.01.2019 - irozhlas.cz

Budova Bertramky v Praze 5 se stane národní kulturní památkou. Rozhodla o tom v pondělí vláda, která schválila návrh ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD. Ministr o tom informoval na sociální síti Twitter. Nový status podle Staňka pomůže s financováním oprav objektu.

„Krásný dárek k 263. narozeninám W. A. Mozarta,“ doplnil na twitteru ministr kultury Antonín Staněk. Slavný skladatel se narodil 27. ledna 1756. Změna památkového statusu by měla pomoci Bertramce k oživení a zatraktivnění.

„Národní kulturní památka, pakliže žádá dotační peníze na ministerstvu kultury, tak je svým způsobem i bodově zvýhodněna. Má větší šanci na ty peníze dosáhnout, ale myslím si, že hlavním důvodem bylo i to, že bych chtěl dostat k jednacímu stolu jednotlivé skupiny, zejména majitele, což je Mozartova obec, Prahu, ministerstvo kultury, abychom vytvořili společný postup pro záchranu Bertramky,“ uvedl před jednáním vlády ministr. 

Pokud má památka nejvyšší možný status státní ochrany, dosáhne její majitel na více podpory z veřejných zdrojů, stát ale může naopak také více tlačit na majitele, aby se o památku řádně staral.

V případě špatné péče také může stát udělit vyšší pokutu. Praha dříve uvažovala o tom, že by se o Bertramku mohla starat některá z jí zřizovaných institucí.

Prohlášení za národní kulturní památku má pak podle Staňka výhodu především „v případě jakýchkoli problémů“. Status národní kulturní památky totiž umožňuje předkupní právo státu, což je podle něj velice důležité.

Bertramka ve špatném stavu

Klasicistní vila z 18. století spojená s pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta patří Mozartově obci. V roce 2010 se otevřela veřejnosti, od roku 2016 je však zavřená kvůli rekonstrukci. Loni na podzim se opravovalo venkovní schodiště. Už nyní je ale fasáda znovu opadaná.

„Přestože to byla firma specializovaná na historické objekty,“ stěžoval si již dříve předseda obce Tomislav Volek.

Ve vymrzlém objektu jsou sice nainstalované expozice, ale také zařízení po nájemníkovi, který v ní neúspěšně provozoval restauraci a učinil v ní i podle obce některé neadekvátní stavební zásahy. Mozartova obec si pak stěžuje na malou návštěvnost objektu a malý zájem turistů.

„Chtěl jsem si objekt prohlédnout, protože jsou některé názory, že z hlediska historické podoby už Bertramka nevypadá tak, jak ji mohl vidět Mozart,“ řekl před časem ministr Staněk. Usedlost totiž prošla několika přestavbami. „Nicméně základ myšlenky na prohlášení za NKP je Mozartův odkaz, fakt, že tu skutečně byl. Je to místo s geniem loci,“ dodal ministr.

Stav objektu podle něj není utěšený a potřebuje co nejdříve peníze, aby nevznikly další škody. Mozartova obec v minulosti podle Staňka žádala ministerstvo kultury o dotaci jen jednou, ale žádost jí byla kvůli formálním nedostatkům vrácena.

„Nabídli jsme obci součinnost, žádat může o podporu také u městské části či u magistrátu,“ připomíná.

Spojte se s námi