Nastavení cookies
Barokní poutní areál Kalvárie v Jaroměřicích směřuje na seznam národních kulturních památek
12.01.2018 - Chrudimský deník

Jaroměřice – Poutní areál Povýšení svatého Kříže v Jaroměřicích, který je v současné době zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, směřuje mezi národní kulturní památky.

V loňském roce byl na základě pokynu ministerstva kultury areál Národním památkovým ústavem navržen na prohlášení za národní kulturní památku. Je jedním z celkové trojice nejvýznamnějších poutních areálů Pardubického kraje,“ přiblížila Jana Řehounková z pardubického odborného územního pracoviště Národního památkového ústavu.

Spolu s jaroměřickou Kalvárií byly navrženy i areály v Dolní Hedči a na Chlumku u Luže. Z celého Česka bylo podle Řehounkové prozatím vybráno jednadvacet areálů. Návrh na prohlášení zahrnuje kostel Povýšení sv. Kříže, kapli Kristova hrobu, kapli hrobu Panny Marie, vstupní bránu se sousoším Ecce Homo a schodištěm, ohradní zeď s bránami a kaplovými výklenky, faru, kapli Panny Marie Loretánské, výklenkovou kapličku (první zastavení křížové cesty), sedm pylonů druhého až osmého zastavení křížové cesty.

Ministerstvo kultury tento výběr akceptovalo.

Další podrobné zpracování pro připomínkové řízení náleží ministerstvu kultury, poté by mělo následovat nařízení vlády,“ nastínila další postup Jana Řehounková. Barokní areál vznikal od začátku 18. století. Základní kámen kostela Povýšení sv. Kříže byl položen 4. května 1712. Projekt je přisuzován slavnému baroknímu architektovi Santinimu, jeho autorství však spolehlivě prokázáno nebylo.

Spojte se s námi