Nastavení cookies
Historickým městem roku 2016 je Jičín. Jako odměnu dostal milion korun na památkovou péči
18.04.2017 - aktualne.cz

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Praha - Historickým městem roku 2016 se stal Jičín ,

 

Praha - Historickým městem roku 2016 se stal Jičín, město pohádky a Albrechta z Valdštejna. Letošního držitele ceny za příkladnou péči o památky a užívání dotací na jejich opravu tradičně vyhlásili na Pražském hradě. Poslední dva roky byl Jičín v nejužším výběru tří nominovaných měst. Město jako odměnu dostane milion korun na další péči o památky.

"Máme obrovskou radost v Jičíně, před pěti lety bychom ani nedoufali v umístění, po dvou nominacích jsme sem jeli s malou touhou, že bychom vyhráli, a nakonec se nám to podařilo splnit," řekl místostarosta Petr Hamáček. Město podle něj věnuje památkové rezervaci hodně času a energie. Kromě Valdštejnské lodžie se věnuje i Valdštejnskému zámku, na který by také mohli použít peníze získané v soutěži, uvedl Hamáček.

Ve 23. ročníku soutěže bylo 37 účastníků, z nich porota vybrala 14 krajských finalistů. Jičín, na jehož území Městské památkové rezervace je 74 kulturních památek, zvítězil v Královéhradeckém kraji. Pokračuje v něm obnova Valdštejnské lodžie, dokončena byla obnova lipové aleje a Libosadu. Loni bylo ve městě díky dotacím ministerstvakultury, která činila téměř 3,5 milionu korun, opraveno pět památek.

K této sumě od státu přidalo v rámci programu vlastníkům opravovaných objektů město 75 tisíc korun. Sami vlastníci - včetně města, pokud je vlastník - přispěli částkou 5,5 milionu korun. Město samo odhaduje, že do své památkové rezervace i zóny investovalo kromě příspěvků z programu ministerstva 210 milionů korun.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Další ceny pro Štramberk a Prachatice

Vítěz se vyhlašuje každoročně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá právě na úterý. Krajští vítězové dostávají odměnu 100 tisíc korun a dva z nich ještě tutéž sumu v podobě ceny ministryně pro místní rozvoj. Odnesli si ji zástupci Štramberka a Prachatic.

Východočeské město Jičín se 17 tisíc obyvatel je nazýváno branou do Českého ráje, jeho malí návštěvníci ho mají možná stále spojené s pohádkovou postavou ševce Rumcajse, jehož vzdor vůči šlechtickému pánu uvrhl na loupežnickou dráhu.

Stejně jako Boskovice v úterý moderátor v úvodu ceremoniálu nazval Jičín "smolařem soutěže" - přes dvojí nominaci obě města odcházela bez vítězství. Také Uherské Hradiště ale stejně jako Jičín čekalo tři roky, po dvou nominacích titul získalo v roce 2011. Po získání titulu nemůže město pět let soutěžit, poté opět ano. Žádné město dosud nezískalo titul dvakrát, ale už se stalo, že se po povinné pauze dostal vítěz znovu do finále, byly to Kutná Hora a Prachatice.

Program regenerace městských památkových rezervací a zón je jedním z osmi památkových programů MK, celkem se v nich rozděluje v posledních letech suma mezi 500 miliony až 700 miliony korun. V programu regenerace loni bylo k dispozici stovkám žadatelů 170 milionů korun, z toho 14 finalistů soutěže dostalo 26 milionů.

Letos je v programu 190 milionů korun a výhled na příští rok počítá ještě s o něco větší sumou. V ČR je na 40.000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách rezervací a zón. Ve zmíněném programu od roku 1993 rozdělil stát přibližně 4,84 miliardy korun a opraveno bylo přes 15 tisíc památek.

Spojte se s námi