Nastavení cookies
Invalidovna i Lucerna budou národními kulturními památkami
21.02.2017 - novinky.cz
V Česku přibude 15 nových národních kulturních památek. Stane se jimi například pražská Invalidovna, palác Lucerna či zámek Brandýs nad Labem. V pondělí se na tom shodl kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

O rozhodnutí informoval na Twitteru ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). "15 nových národních kulturníchpamátek dnes schválila vláda. Např. zámek Brandýs nad Labem, Sokolovnu, Rakovník, Invalidovnu, Ďáblický hřbitov, chebskou falc," uvedl Herman.

15 nových nár. kultur. památek dnes schválila vláda. Např. zámek Brandýs n.L.;Sokolovna Rakovník;Invalidovna;Ďáblický hřbitov;Chebská falc.

- Daniel Herman (@DanielDherman) 20. února 2017 "Do souboru kulturních památek, které by měly být tímto návrhem nařízení vlády prohlášeny za národní kulturní památky, vybralo Ministerstvo kultury osm staveb občanské vybavenosti z 1. poloviny 20. století, které dokumentují slohovou pluralitu architektonické tvorby tohoto období. Všechny jsou vynikajícími díly našich předních architektů," sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Dalších sedm staveb tvoří kulturní památky, které mají odpovídající památkovou hodnotu.

V praxi to znamená, že objekty budou moci čerpat evropské dotace. Jsou také pod přísnější ochranou než kulturní památky, kterých je větší množství. Národních kulturních památek je v Česku něco přes tři stovky.

"Doplňováním souboru národních kulturních památek získáváme ucelený přehled o významu našeho kulturního dědictví nejen u nás, ale i v evropských souvislostech," komentoval Herman.

Seznam nových národních kulturních památek 1. Střední strojní průmyslová škola v Mladé Boleslavi 2. Městské muzeum (Wenkeův obchodní dům) v Jaroměři3. Vodní elektrárna v Poděbradech4. Městské divadlo v Ústí nad Orlicí5. Krematorium v Nymburce6. Sokolovna v Rakovníku 7. Krematorium a kolumbárium na Ústředním hřbitově v Brně8. Společenský dům (Obchodní a živnostenská komora) v Opavě 9. Chebská falc 10. Blatenský vodní kanál11. Ďáblický hřbitov v Praze s Čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje12. Invalidovna v Praze13. Zámek s parkem v Brandýse nad Labem14. Palác Lucerna v Praze15. Klášter v Louce u Znojma
Spojte se s námi