Nastavení cookies
Autorské poplatky mají růst jen mírně
21.01.2017 - Lidové noviny

Autorské poplatky se do budoucna patrně budoumoci zvyšovat maximálně o inflaci. S požadavkem kolektivních správců na jejich vyšší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. V novele autorského zákona to včera schválili poslanci.


Sněmovna tak reagovala na avizované zvýšení poplatků až o polovinu, jak to navrhoval Ochranný svaz autorský (OSA) nebo Intergram. Kritici tyto požadavky označovali za nehorázné, neboť by podle nich neúměrně zatížily obce, provozovatele pohostinství i hoteliéry.


Poslanci kvůli tomu z podnětu místopředsedy sněmovny Petra Gazdíka (STAN) navrhli také uzákonit, že pro již navržený razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech, který autorské svazy oznámily loni, by musely získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) s tím souhlasil.


Do horní komory putuje předloha bez kontroverzních návrhů na čtyřnásobné zvýšení autorských poplatků za půjčování knih a na zavedení paušálů za používání kopírovacích strojů ve veřejných rozmnožovnách.
Budoucí zvyšování poplatků jen o inflaci sněmovna schválila na návrh Radka Vondráčka (ANO). Kolektivní správa autorských práv by měla získat podle vládní normy podrobnější podobu v duchu směrnice EU.

Spojte se s námi