Nastavení cookies
Českou literaturu bude propagovat nové centrum, povede ho bývalý diplomat Janyška
23.12.2016 - iHned.cz

Těsně před Vánoci byl oznámen ředitel nově vzniklého Českého literárního centra.

Stane se jím někdejší český velvyslanec v Paříži Petr Janyška, který poslední čtyři roky vedl České centrum ve Varšavě.

České literární centrum bude působit v pražském Národním domě na Vinohradech.

Šéfem nově zřízeného Českého literárního centra se stane Petr Janyška, dosavadní ředitel Českého centra ve Varšavě. V pátek to potvrdila Moravská zemská knihovna, která Janyšku ve výběrovém řízení zvolila z pěti kandidátů.

Vystudovaný překladatel a tlumočník Janyška se angažoval v Občanském fóru, po sametové revoluci pracoval jako novinář.

Patřil k prvním autorům časopisu Respekt, působil jako zástupce šéfredaktora Lidových novin, pak přešel do diplomacie. Na přelomu tisíciletí se stal českým velvyslancem v Paříži a při UNESCO. Poslední čtyři roky vedl České centrum ve Varšavě.

"Má mimořádné zkušenosti v oblasti kulturní práce i v zastupování zájmů českého státu v zahraničí," uvedl Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.

"Janyškovy současné aktivity na poli kulturní výměny a jeho výjimečné pracovní nasazení jsou příslibem proaktivního přístupu Českého literárního centra k prezentaci české literatury a knižní kultury," dodal.

Janyška se ujme instituce, která od 1. ledna začne působit v pražském Národním domě na Vinohradech. Podle aktuálních informací má České literární centrum mít pět zaměstnanců včetně šéfa a jeho úkolem bude koordinovat propagaci české literatury v zahraničí, například při účasti na zahraničních veletrzích.

V tomto ohledu bude první velkou zkouškou rok 2019, kdy se Česká republika stane hlavním hostem Lipského knižního veletrhu.

Kromě toho má literární centrum jednat s agenturami, které se zabývají prodejem autorských práv, s překladateli a zahraničními vydavateli, s organizátory rezidenčních pobytů či bohemisty. V pražském sídle má centrum mít vlastní kulturní program.

České literární centrum by tak mělo fungovat obdobně jako například polský Instytut Książki nebo slovenské Literárne informačné centrum.

Vznikne centrum na propagaci literatury, bude ho spravovat Moravská zemská knihovna - čtěte ZDE

V české literatuře se hlasy volající po vzniku Českého literárního centra objevovaly několik let. Když jej ale nyní ministerstvokultury konečně založilo, sklidilo kritiku – nejviditelněji od spisovatelů Petry Hůlové a Davida Zábranského, jejichž komentář v květnu otiskl časopis Respekt.

Hůlová pak v kritice pokračovala v druhém článku pro server Echo24.cz.

Oba texty kromě silného slovníku a nařčení ministerstva kultury ze "lží", případně ze "středověkých metod", spojuje údiv nad tím, že ministerstvo kultury svěřilo správu Českého literárního centra své příspěvkové organizaci Moravské zemské knihovně, a nikoliv Institutu umění, který funguje při Divadelním ústavu.

Jeden z autorů prvního textu Zábranský je přitom šéfredaktorem portálu CzechLit.cz, který technicky zajišťuje právě Institut umění.

Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL již v říjnu deklaroval, že centrum "nebude sloužit jedné zájmové skupině či jednomu okruhu témat".

Spojte se s námi