Dům bratří Čapků bude mít původní interiéry
16.05.2016 - Mladá fronta DNES

Památkově chráněný Dům bratří Čapků v Budislavi na Svitavsku bude mít opět původní interiéry z přelomu 30. a 40. let minulého století.

                Chata, která již byla v havarijním stavu, vznikla z podnětu spisovatele Karla Čapka pro setkávání a odpočinek českých literátů. Od předloňska je zavřená a pokračují v ní opravy. Turistickou sezonu chata zahájí nejspíš příští rok.

                Podle dobových fotografií se dokončují repliky nábytku, některé stoly se dochovaly a nyní se nechávají renovovat. „Snažíme se zachovat styl, v kterém byla chata postavená, protože se tam někdy v 70. letech udělala rekonstrukce, kde původní nábytek nahradili tím slavným umakartem a dřevotřískou,“ řekl správce objektu Štěpán Heger.

                Kromě interiérů je v plánu oprava dřevěné fasády. Pokoje i zázemí budou hotové dřív a část sezony by se ještě dala stihnout. Správce by však byl raději, kdyby se všechny práce dokončily nepřerušovaně.

                Od předloňského roku dělníci například postupně vyměnili podlahy na terasách, opravili rozvody vody, kanalizační potrubí a vytápění. Náklady na rekonstrukci se budou pohybovat kolem 3,5 milionu korun, dotacemi přispělo pardubické hejtmanství a ministerstvo kultury. „Teď najednou toho můžeme udělat víc, než jsme mohli dřív. Předtím jsme pracovali s drobnějšími sponzorskými dary od soukromníků, také jsme si brali půjčku u spořitelny, aby se práce nezastavily,“ řekl básník a písničkář Jiří Dědeček, předseda PEN klubu, který objekt vlastní. Objekt navrhl architekt Stanislav Tobek, žák Josefa Gočára. Dvoupatrová chata je ze dřeva, stojí na kamenné podezdívce a má čtyři předsazené lodžie. Objekt byl zbudován z výtěžku 16. kongresu PEN klubů, který se konal v Praze v roce 1938. Finančně na chatu přispěl i spisovatel Karel Čapek, jejího otevření se ale nedožil.

ČTK