V katedrále bylo plno. Česko uctilo svého krále
16.05.2016 - Lidové noviny

Na mši, kterou sloužil Dominik Duka k výročí 700 let od narození Karla IV., přišlo mnoho osobností. Nikdo z nich se však po červeném koberci neprošel jako první. Tuhle výsadu měla svatováclavská koruna.

 

Ještě o krok vlevo. A ještě jednou. Čestná stráž se připravovala u červeného koberce, aby všichni stáli tak, jak mají. Ani o centimetr vedle. Do katedrály svatého Víta vbíhali poslední hosté. Manželka kancléře Vratislava Mynáře Alex nebo někdejší první dáma Dagmar Havlová.

                Ještě předtím, než se včera kolem sedmé ranní objevili první lidé, aby si prohlédli korunovační klenoty ve Vladislavském sále (na klenoty se během dne čekalo až tři a půl hodiny), spatřilo korunu pár šťastlivců, kteří zasedli na mši k výročí Karla IV. v prvních řadách. Ústavní činitelé, někteří ministři, rektoři, duchovní představitelé či zástupci armády. Mezi nimi i tři hosté z řad evropských panovnických rodů: lucemburský velkovévoda Jindřich I., monacký kníže Albert II. a lichtenštejnský dědičný princ Alois.

                První fronty se na Pražském hradě objevily už v sobotu. Asi polovina míst ve svatovítské katedrále byla vyhrazena pro veřejnost. Dlouhá řada se kolem půl desáté táhla do poloviny ulice U Prašného mostu. Na Hradě byly o víkendu přísné bezpečnostní podmínky, všichni museli projít bezpečnostním rámem, ochranka kontrolovala obsah zavazadel. Lidé se na nádvořích pohybovali po vyhrazených cestách. Kdo chtěl uhnout, musel dostat souhlas přihlížející stráže. V řadách bylo slyšet několik jazyků. Na mši se přišly podívat stovky poutníků. Ve Svatém Vítu bylo plno.

                Ne všichni ale přišli vzdát holt českému králi a císaři Svaté říše římské, zvědaví turisté často kladli otázky, co se na Hradě děje.

 

Karel IV. se zasloužil o vlast

 

Karel IV. své české království, město Prahu i svůj lid miloval a povznesl všemi způsoby. Není proto divu, že při svém pohřbu byl nazván Otcem vlasti,“ řekl během mše arcibiskup pražský Dominik Duka. Chválou nešetřil ani prezident Miloš Zeman. Parafrázoval zákon o zásluhách TGM. „Karel IV. se zasloužil o svoji i naši společnou vlast,“ prohlásil. Kromě svatováclavské koruny byla na ceremonii ještě jedna vzácnost: svatováclavský meč. Na dvě hodiny trvající mši zaslal svoje požehnání také papež František. „Posílá svůj srdečný pozdrav a přání všeho dobrého. Přeje, aby lidské a křesťanské svědectví tohoto osvíceného panovníka inspirovalo představitele veřejného života, občany a všechny věřící ke stále obnovovanému úsilí o hledání skutečného společného dobra,“ vzkázal František přes nuncia.

                Včera se veřejnosti kromě výstavy korunovačních klenotů, na které se první den přišly podívat stovky lidí, otevřela řada dalších expozic. Jednu z největších, pořádanou Národní galerií, zahájil už v sobotu český premiér Bohuslav Sobotka a bavorský premiér Horst Seehofer. Výstava Císař Karel IV. 1316–2016 pořádaná oběma zeměmi poputuje v říjnu do Norimberka. Oba politici odpoledne navštívili také Karlštejn. A nejen oni, na hrad založený králem, jenž byl národem v anketě vybrán jako největší Čech, mířily během víkendu davy návštěvníků. Seehoffer pak zamířil na sudetoněmecký sjezd, kam dorazil jako vůbec první člen české vlády i ministr kultury Daniel Herman.

ELIŠKA NOVÁ