Stát finančně podpoří kulturní festivaly
13.05.2016 - denik.cz

Pořadatelé kulturních festivalů dostanou jistotu dlouhodobějšího financování svých podniků. Nový dotační program ministerstva kultury bude ročně rozdělovat 100 milionů korun.

Program státní podpory festivalů profesionálního umění by se měl stát dalším dotačním programem, jehož prostřednictvím ministerstvo podporuje takzvané živé umění. Současná praxe podpory hudebních, divadelních či tanečních festivalů je podle iniciátorů programu nesystémová i málo transparentní.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sdělil, že program nemá dopad na státní rozpočet a že ministerstvo kultury peníze na něj vyčlení ze svého rozpočtu. Peníze by také neměly jít na úkor nynějších dotací na podporu živého umění.

Festivaly o státní příspěvek soutěží v grantovém řízení

Letos dotace na živé umění činí přes 530 milionů korun. Granty na živé umění zahrnují podporu divadelních a tanečních představení, výstav výtvarného umění, koncertů a festivalů, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení či literární festivaly.

Dotační řízení znamená každoroční nejistotu, neboť dotace není nároková.

K iniciátorům programu patří třeba Česká asociace festivalů, která vznikla loni. Připomíná, že podpora velkých kulturních festivalů se státu vyplatí. "