Socha, ukradená z kostela před 19 lety, je zpátky
20.06.2016 - Mladá fronta DNES
Před devatenácti lety zloděj ukradl sochu Beránka Božího z kostela sv. Bonifáce v Liberci - Horním Hanychově. Loni ji vypátrala německá policie. Nyní se ukradená socha vrátila zpět.
"V něco takového jsem už absolutně nedoufal. Je velmi netradiční, že by se podařilo vypátrat sochu po tak dlouhé době," řekl administrátor Římskokatolické farnosti Liberec Rochlice Bartoloměj Pavel Černý.
Kradenou sochu odhalili němečtí policisté v obchodě se starožitnostmi za použití speciálního programu. Socha byla jen přetřena bronzovou barvou. Podle jedné z hypotéz byla součástí rozsáhlé sbírky, jejíž majitel ale zemřel.
"Procedura návratu byla velmi náročná pro českou i německou stranu," uvedla uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Sochu protokolárně předal ministr pro vědu a umění spolkové země Bádensko-Württembersko ve Wiesbadenu zástupci odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií ministerstva kultury. "Po převozu do České republiky byla plastika krátkodobě uložena v ideálních klimatických a bezpečnostních podmínkách v depozitáři Národního muzea. Minulý týden ji zástupci ministerstva kultury předali administrátorovi Římskokatolické farnosti Liberec-Rochlice," zmínila mluvčí Cigánková.

Socha bývala součástí bočního oltáře kostela. Ten prošel opravami a nyní prochází úpravou presbytářů. "Po skončení opravy ještě zvážíme, na jaké místo sochu umístíme," řekl Bartoloměj Pavel Černý.
Kostel sv. Bonifáce už zloději vykradli nesčetněkrát. Kvůli tomu dokonce došlo k zazdění okna věže. Od roku 2003 má elektronické zabezpečení a problémy s krádežemi ustaly.