Významná cena pro sochaře Ivana Theimera
04.06.2016 - Mladá fronta DNES
Ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) dostal od ministra kultury sochař, malíř, kreslíř a grafik Ivan Theimer. Ministerstvo cenu udílí za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Olomoucký rodák Theimer, který od roku 1968 žije v zahraničí, medaili dostal při otevření nové stálé expozice olomouckého Arcidiecézního muzea a oslavách deseti let jeho existence.

"Vaše dílo ukazuje, že i v 21. století je možné vycházet z těch prastarých moudrých filozofických věcí a ukazovat je současnému člověku tak rozumně, aby ho oslovovaly stejně jako díla našich předků. Děkuji vám," řekl při předání ministr Herman. Podle něj je Theimerova celoživotní umělecká práce obdivuhodná a řadí ho mezi klíčové postavy výtvarné scény české i světové.

"Ceny jsou spojeny také s tím, kde a od koho je dostanete. Pro mě má úplně jinou symboliku, když se jako emigrant vracím do svého rodného města, jsou v ní koncentrovány i vzpomínky," uvedl při přebírání ceny. Za nejdůležitější v životě považuje tvorbu a její pochopení a uznání.
Ivan Theimer se narodil v roce 1944, po okupaci v srpnu 1968 se rozhodl pro emigraci. Od té doby žije a pracuje v Paříži a italském Toskánsku.
Příkladem jeho tvorby jsou třeba dva známé obelisky v Elysejském paláci v Paříži (1984 až 1987), pomník k výročí Velké francouzské revoluce na Martových polích (1989), monument Jana Amose Komenského v Uherském Brodě (1992), fontána a obelisk Behördenzentrum ve Fuldě (1995) či Ariónova kašna s želvou zdobící Horní náměstí v Olomouci. Olomouc by měla brzy dostat do svého historického centra nová pítka, která také vytvoří Theimer. Autor by na nich chtěl symbolicky zachytit soubor všech olomouckých kašen a fontán.