Litoměřice i stát podpoří opravu zdejších památek
26.05.2016 - Právo

Regenerace městské památkové rezervace bude v Litoměřicích pokračovat. Město pro letošní rok vyčlenilo půl miliónu korun na obnovu nemovitých kulturních památek. Další 2,2 miliónu na ně přidá ministerstvo kultury a 1,9 miliónu korun dosáhne spoluúčast vlastníků objektů.


Církev uspěla s žádostí o finanční podporu na obnovu fasád, komínových těles a nátěr oken kanovnických domů na Dómském náměstí. Příspěvek státu i města dostanou také soukromí vlastníci objektů na Mírovém náměstí (dům č. p. 9/1) a objektu v Mostecké ulici (232/4). "Při hodnocení žádostí o dotaci jsme přihlíželi ke stavu objektů a k tomu, jak vlastníci pečují o památky," zmínila některá kritéria vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová.

Také město Litoměřice, Historické město Ústeckého kraje 2015 a finalista celorepublikové soutěže, hodlá i letos pokračovat v rekonstrukci vlastních objektů.

"Konkrétně se obnovy fasády, restaurování kamenných prvků, opravy ciferníku a repase oken dočká radnice na Mírovém náměstí. Na gotickém dvojčeti bude opravena střecha a fasáda," upřesnila mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.