S Adolfem Bornem vyrostlo několik generací, jeho odchod je zasáhl
23.05.2016 - denik.cz

Čechy jakéhokoli věku zasáhlo dnešní úmrtí výtvarníka Adolfa Borna. S jeho filmy, knihami či karikaturami vyrostlo několik generací. Shodli se na tom lidé z oblasti filmu, literatury i politiky oslovení ČTK. Born byl spolutvůrcem Macha a Šebestové a ilustrátorem více než 250 knih, ale například i autorem divadelních scén a kostýmů. Lidé si ho aktuálně budou moci připomenout známými knihami, které ilustroval a jejichž vydání chystá nakladatelství Albatros.

"Jeho malby, kresby, ilustrace knih či karikatury mne provázely od dětství. Nesmrtelné večerníčky o Machovi a Šebestové či opičce Žofce mám rád dodnes. Rád též beru do rukou Erbenovu Kytici právě s obrázky Adolfa Borna," sdělil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). "Svým uměním obohatil jak domácí, tak i světovou výtvarnou scénu. Jeho charakteristický humor i životní moudrost a nadhled budou mnohým chybět," doplnil.

Lítost nad Bornovým odchodem vyjádřil také prezident Miloš Zeman. "Byl úžasným člověkem a skvělým výtvarníkem," citoval Zemana na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Vančura: Výtvarný projev je fascinující

Několik dní před smrtí se Born setkal s prezidentem Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně Čestmírem Vančurou. Chystali opakování Bornovy výstavy, která loni festival doprovázela. "Jeho výtvarný projev je fascinující, kultivovaný a přívětivě hravý. Názvy, které každé grafice nebo obrazu dával, jsou součástí díla. Nejspíše to nikdo neuměl tak jako on, abychom tak snadno a rádi věřili všem těm jeho laskavým absurditám. Měl to v sobě a nejvíc to stejně bavilo jeho samotného. I proto jsou ty věci tak dobré," uvedl Vančura.

"Vždycky jsme si v Albatrosu říkali, že pokud by měl někdo vytvořit erb našeho nakladatelství, určitě by to měl být Adolf Born," reagoval na zprávu o Bornově úmrtí programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller. "Jeho tvorba je od počátku s nakladatelstvím spjata a za ta léta vytvořil desítky knih, na které jsme stále velmi hrdí. V první řadě je to samozřejmě Mach a Šebestová a dále například Pipi dlouhá punčocha," uvedl.

"Adolf Born svým dílem vytvořil nezaměnitelný svět s osobitým humorem a nepostradatelnou ironii, který dokáže smysly jeho návštěvníků probudit a inspirovat," sdělila kurátorka sbírky animovaného filmu Národního filmového archivu Michaela Mertová. Připomněla dlouholetou spolupráci Borna se spisovatelem Milošem Macourkem a animátorem Jaroslavem Doubravou. "Jejich satirické morality pro dospělé i populární příběhy pro děti patří k vrcholným dílům českého animovaného filmu. Získaly nejen úspěch u diváků, ale i řadu prestižních ocenění na festivalech," doplnila.

Široký rozsah Bornovy tvorby, sahající daleko za známé večerníčky, ocenil i výkonný ředitel mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm Tomáš Rychecký. "Je to pro mě rána, všichni jsme na jeho filmech vyrostli. Jeho odkaz je silný, bavil mnoho generací," řekl.

Shodou okolností nyní opět vycházejí některé Bornem ilustrované knihy. "Při příležitosti jeho 85. narozenin, jsme se s Adolfem Bornem dohodli, že znovu vydáme nejhezčí knihy, na nichž pracoval," uvedl programový ředitel Albatrosu. Již vyšla kniha O třech písmenkách a na řadě je Robinson Crusoe. "Splnili jsme také malířovo přání ilustrovat knihu o strašidlech. Na podzim tak vyjde v premiéře Adolfem Bornem ilustrovaná kniha Dům, ve kterém straší, kterou sestavil Charles Dickens," doplnil."