Když se poslanci ptají, Babiš většinou chybí. Nejpoctivěji na interpelace chodí Herman
18.05.2016 - ct24.cz
Nejméně se poslaneckých interpelací účastní ministr financí Andrej Babiš (ANO) a jeho vládní kolegové z resortů vnitra Milan Chovanec a zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD). Babiš už dříve interpelace označil spíš za prostor k osobním útokům poslanců na něj. Němeček se zas podle svých slov účastní řady dalších akcí, kde vyžadují jeho přítomnost.

Jedničkářem v docházce je Herman

Naopak největším poctivcem z ministrů v účasti na interpelacích je šéf resortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který na dotazy kolegů ve sněmovně odpověděl v 96 procentech. "Přidanou hodnotou mého ministerstva je to, že je v podstatě v docházkové vzdálenosti. To je asi trošku jednodušší než se honit přeplněnou Prahou," vysvětluje.

Nejvíc otázek zákonodárců míří tradičně na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který se z dosavadních 34 interpelačních dní zúčastnil 19. To představuje šedesátiprocentní účast na interpelacích. Vysokou účast na interpelacích mají i někteří z ministrů, kteří ve vládě nesedí od začátku jejího funkčního období.

Třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) odpovídal v 62 procentech. Poctivě dochází i ministr dopravy Dan Ťok (ANO), který zodpověděl 76 procent všech dotazů. "Já mám výhodu, že nejsem poslanec, takže ve sněmovně nemusím sedět celou dobu a na interpelace prostě chodím," komentoval svou účast ministr dopravy.Opozice si stěžuje na časté absence ministrů při interpelacích

"Na malou účast ministrů na interpelacích jsme zvyklí. Dnes však do práce nepřišel ani jeden člen vlády. Pohrdání parlamentem v přímém přenosu," komentoval šéf občanských demokratů Petr Fiala nedávnou situaci, kdy čtvrteční interpelace netrvaly ani pět minut.

Výhrady má i samotný premiér, který označil účast některých ministrů za "skutečně bídnou". "Každý člen vlády si může svůj program zorganizovat tak, aby v Poslanecké sněmovně ve čtvrtek mohl být," dodal a poukázal přitom i na statistiku, kterou zpracoval Úřad vlády.